Galeria
Podsumowanie Powiatowych Konkursów Przedmiotowych
Dnia 06.06.2024 r. w Kinie Kosmos odbyło się Podsumowanie Powiatowych Konkursów Przedmiotowych realizowane w roku szkolnym 2023/2024: Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, Bezpieczni w sieci, Spelling Bee i Lekturowe Memy. Konkursy Młody Matematyk oraz Twardy orzech do zgryzienia są ujęte w WYKAZIE Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Uczestnikami byli uczniowie ze szkół powiatu mławskiego i żuromińskiego. Za wysokie wyniki w konkursach laureaci otrzymali medale oraz dyplomy.
Konferencja „Nie bądź obojętny – Reaguj! Zdrowie psychiczne i kryzysy emocjonalne dzieci i młodzieży”
W dniu 28.05.2024 r. odbyła się konferencja „Nie bądź obojętny – Reaguj! Zdrowie psychiczne i kryzysy emocjonalne dzieci i młodzieży” w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. Celem konferencji było kształtowanie kompetencji dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w szczególności oceny ryzyka i profilaktyki zachowań samobójczych, wsparcia młodzieży w kryzysie suicydalnym oraz działań interwencyjnych. Prelegenci:
dr Halszka Witkowska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego; Wydział „Artes Liberales”, suicydolog, pomysłodawczyni i koordynator inicjatywy „Życie warte jest rozmowy”.
Alicja Jesionowska – psycholog, dyplomowany suicydolog, konsultant w Centrum Pomocy Społecznej Warszawa Śródmieście.
W dyskusji panelowej brali udział:
Kinga Kaczerska – terapeuta, Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie
Elżbieta Śliwińska – pedagog, doradca metodyczny, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Mławie
Izabela Wiśniewska – psycholog, terapeuta SI, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mławie
Gośćmi konferencji była Pani Małgorzata Sobecka, Dyrektor Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty w Warszawie, Pan Tomasz Chodubski, Wicestarosta oraz Pani Bożena Tomkiel, dyrektor Wydziału Edukacji i Zdrowia.
Konferencję rozpoczęła i powitała gości, Pani Jolanta Bem, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. Moderatorem dyskusji panelowej była Pani Julita Jerzewska, dyrektor Poradni psychologiczno-pedagogicznej w Mławie. A konferencję podsumował Pan Łukasz Deptuła, dyrektor Zespołów Ośrodków Wsparcia w Mławie.
Półfinał i finał konkursu literowania w języku angielskim „Spelling Bee”
W dniu 04.04.2024 r. odbył się półfinał i finał konkursu literowania w języku angielskim „Spelling Bee” w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4 - 8 szkół podstawowych z powiatów: mławskiego i żuromińskiego. Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4 – 6 oraz klasy 7 – 8. Prowadząca konkurs kolejno literowała 10 słów, a zadaniem uczestników było zapisywanie ich na kartkach. Do finału przeszły trzy osoby z każdej kategorii z najwyższymi wynikami.
Finał Konkursu „Młody Matematyk”
W dniu 25.04.2024 r. odbył się finał Konkursu „Młody Matematyk” w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. Konkurs odbył się w III etapach, w czterech kategoriach wiekowych: uczniowie klas V, VI, VII i VIII szkół podstawowych. Dwa pierwsze etapy konkursu odbyły się w szkołach i były poprzedzone zadaniami przygotowawczymi. Komisja na podstawie przesłanych protokołów oraz wyników III etapu konkursu dokonała ostatecznej analizy i ustaliła listę finalistów.
Powiatowy Konkurs ortograficzny „Twardy orzech do zgryzienia”
W dniach 11.04.2024 r. oraz 18.04.2024 r. odbyły się Powiatowe Etapy Konkursu ortograficznego „Twardy orzech do zgryzienia” w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII z terenu powiatu mławskiego i żuromińskiego, w tym uczniów ze SPE. Celem konkursu było podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów, doskonalenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce oraz rozwijanie zainteresowań polonistycznych. Konkurs prowadzony był w trzech kategoriach:
• KATEGORIA I: uczniowie klas IV-VI,
• KATEGORIA II: uczniowie klas VII-VIII;
• KATEGORIA III: uczniowie ze SPE.
W każdej kategorii przyznane zostaną: I, II i III miejsca.
45 Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Organizatorem 45 Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Mławie oraz Komenda Powiatowa Policji w Mławie, który odbył się dnia 26.03.2024 r. Gospodarzem turnieju był Zespół Placówek Oświatowych Nr 2 w Mławie. Uczniowie szkół podstawowych, podzieleni na dwie kategorie wiekowe, mieli do rozwiązania test wiedzy z zakresu zasad i przepisów ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerzystów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerzystów, znaków drogowych i sytuacji w ruchu drogowym (pierwszeństwo na skrzyżowaniu), udzielania pierwszej pomocy. Poprawne rozwiązanie testów wymagało szczegółowej wiedzy i przygotowania. O miejsca na podium walczyli uczniowie z 14 szkół podstawowych miasta i powiatu, w dwóch grupach wiekowych. Złoty puchar w kwalifikacji drużynowej odebrali zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Wieczfni Kościelnej oraz team ze Szkoła Podstawowa Nr 1 w Mławie.
Zwycięskie drużyny oraz najlepsi zawodnicy, odebrali nagrody z rąk pani Jolanty Bem Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Mławie oraz Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mławie kom. Mariusza Nowocińskiego.
Afazja – diagnoza i terapia. Praca z dzieckiem afatycznym
W dniu 12.03.2024 r. odbyło się szkolenie prowadzone przez Panią Katarzynę Jankowską - mgr psychologii i pedagogiki, neurologopeda, oligofrenopedagog, tyflopedagog, specjalista w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Celem szkolenia było poznanie patomechanizmów afazji, zapoznanie ze specyfiką pracy z dziećmi z afazją – funkcjonowanie ucznia z afazją w szkole, sposoby komunikowania się z nim oraz poznanie zasad terapii – odbudowywanie systemu komunikacji werbalnej i pisemnej.
Realizacja podstawy programowej z Edukacji dla bezpieczeństwa. Jak praktycznie realizować strzelectwo 16.10.2023
W dniu 16.10.2023 r. odbyło się szkolenie nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jednostka Strzelecka 1863 Unieck im. Powstańców Styczniowych przedstawiła reagowanie na sytuacje zagrożenia działaniami wojennymi (tzw. survival, w tym miejsca schronienia) oraz wymagania z zakresu: terenoznawstwa w wymiarze wojskowym oraz przygotowania do szkolenia strzeleckiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
Podsumowanie Powiatowych Konkursów w roku szkolnym 2022/23
W dniu 07.06.2023 r. odbyło się Posumowanie Powiatowych Konkursów: „Młody Matematyk”, „Lekturowe Memy”, „Twardy orzech do zgryzienia”, „Spelling Bee”, oraz „Bezpieczni w sieci” dla uczniów z powiatu mławskiego i żuromińskiego. Głównym celem jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań informatycznych, matematycznych, językowych oraz plastycznych uczniów. Na podsumowaniu zostały wręczone nagrody oraz dyplomy dla uczniów za zdobycie najwyższej ilości punktów w poszczególnych konkursach.
Powiatowy Konkurs Historyczny im. prof. dr hab. Ryszarda Juszkiewicza „Wojna obronna Polski w 1939 roku. Wrzesień 1939 roku na Mazowszu Północnym. Bitwa pod Mławą”
W dniu 07.11.2023 r. odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny im. prof. dr hab. Ryszarda Juszkiewicza „Wojna obronna Polski w 1939 roku. Wrzesień 1939 roku na Mazowszu Północnym. Bitwa pod Mławą”, który już po raz drugi został rozstrzygnięty w Mławie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu mławskiego. W rywalizacji uczestniczyło 13 uczniów z sześciu mławskich szkół.
Pierwszy etap konkursu polegał na napisaniu testu z wiedzy o bitwie pod Mławą, innych działaniach militarnych na Mazowszu Północnym i kampanii wrześniowej. Drugi etap odbył się w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mławie na tym etapie uczniowie przygotowali, a następnie przedstawiali prezentacje multimedialne przed komisją. Wręczenie nagród i dyplomów laureatom odbyło się 10 listopada podczas patriotycznej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanej w Zespole Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 roku.
Dyrektor i nauczyciel 4.0 we współczesnej szkole
W dniu 15.12.2023 r. Powiatowy Ośrodek Doskonalenia nauczycieli w Mławie organizował konferencję „Dyrektor i nauczyciel 4.0 we współczesnej szkole”, która była skierowana do dyrektorów wszystkich typów szkół zainteresowanych stosowaniem nowoczesnych technologii w edukacji.
Celem konferencji było promowanie roli dyrektora jako lidera w przygotowaniu szkoły do funkcjonowania w społeczeństwie cyfrowym oraz wskazanie nowych możliwości zastosowania narzędzi TIK w codziennej pracy szkoły.
Opracowanie standardów ochrony małoletnich przed przemocą
W dniach 15.12.2023 r. i 31.01.2024 r. odbyły się konferencję dotyczące Opracowania standardów ochrony małoletnich przed przemocą. Konferencje skierowane były do dyrektorów, nauczycieli oraz specjalistów szkół i placówek oświatowych. Konferencję prowadziła Pani Magdalena Chrzanowska, psycholog w zakresie psychologii klinicznej oraz pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej, która przedstawiła nowe obowiązki dla placówek oświatowych wynikające z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie ochrony dzieci przed przemocą oraz omówiła odpowiedzialność dyrektora placówek oświatowych w związku z wprowadzeniem procedur zgodnych z nowymi przepisami.
Cyfrowy uczeń – przyszłość cyfrowa edukacji w Polsce
W dniu 20.11.2024 r. odbyła się konferencja "Cyfrowy uczeń – przyszłość cyfrowa edukacji w Polsce" objęta honorowym patronatem
Starosty Mławskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. Konferencja zorganizowana była przy wsparciu partnerów Google for Education oraz CCT Poland.
Konferencja poświęcona była zagadnieniom związanym z cyfryzacją edukacji oraz wdrożeniem nowoczesnych technologii w szkołach.
Kontrola organu prowadzącego sprawdzająca wykonanie zadania – ochrona małoletnich w jednostkach oświatowych
W dniu 17.10.2024 r. odbyło się seminarium "Kontrola organu prowadzącego sprawdzająca wykonanie zadania – ochrona małoletnich w jednostkach oświatowych"
w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. Prowadzącą seminarium była Pani Liliana Zientecka - absolwentka Wydziału Pedagogicznego UW,
studiów podyplomowych z zakresu Wspomagania Dzieci z Problemami Rozwojowym UW, Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW, Nadzoru, Kontroli i Audytu UW. Posiada wieloletnie
i zróżnicowane doświadczenie pracy w administracji oświatowej. Seminarium dotyczyło wiedzy o podstawach prawnych regulujących ochronę małoletnich, w tym weryfikację pracowników,
implementację nowych przepisów do dokumentacji wewnątrzszkolnej, a także kontroli wykonania tego zadania.